CNC Sünger Kesim Nasıl Olur?

CNC Ne Demek, Sünger Kesimi Sırasında CNC önemi Nedir?

Sünger ve CNC makine birleşince neler oluyor ve ne gibi parçalar kesiliyor, Makine yapılabilirliği nelerdir şimdi bu konuda detay vermeye çalışacağız. Öncelikle CNC nedir tanım olarak bu konuda başlayalım.  CNC sünger kesim projelerinde Tekno kesim bilgisayar ortamında destek olarak çizim yapar ve müşterilerin taleplerini karşılar.

CNC İşleme, imalat sektöründe kullanılan, makinelerin kontrolünde bilgisayarların kullanılmasını içeren bir süreçtir. Bu şekilde kontrol edilebilen araçlar torna tezgahlarından tutun farklı yapı ve elemanlar ve bıçak kalıp bulunan kesicilerdir. CNC İşleme CNC’si Bilgisayar Sayısal Kontrolü anlamına gelmektedir.

cnc sünger kesimi

Görüldüğü gibi keçe kesimi projeleri son derece farklı sektörlerde olabilir. Ancak tekno kesim tekil adetlerden çok endüstriyel B2B ve B2C projelerde daha faydalı olabilir. Müşteriyi taleplerden de öte, pazar isteklerinden, satış sonraki desteğe kadar hemen hemen her alanda anlıyoruz. Bu doğrultuda daha uygun fiyatı daha iyi malzemeler ve kalite ile paylaşmak için analzi ediyoruz. CNC sünger kesim de bu projelerden bir kaçıdır. Kalıp ile kesim yapılmadığı için ürün daha stabil çıkar. Ayrıca bilgisayarlı destekten de faydalandığımız için tüm çalışmaları kalite kriterlerini talebe göre şekillendiririz. 

CNC Sünger Kesim Fiyatı Nedir? Fiyat Nasıl Belirlenir?

CNC Sünger Kesim projelerinde fiyat belirlemek için aşağıdaki bilgiler gereklidir. Bu bilgileri ister iletişim bölümüzden bize ulaşarak atabilir, isterseniz de whatsapp destek hattından ulaşabilirsiniz. Görsel bilgilerine buraya pinterest sayfamıza tıklayarak bulabilirsiniz. 

cnc sünger kesimi

Yukarıdaki örneklerden de görüleceği üzere farklı renk, kalite, sertlik, en boyda sünger vardır. Öncelikle buna karar vermeniz gereklidir. Ekonomik olarak en uygun hangisi diye sorarsanız burada vereceğimiz yanıt her şeye rağmen müşteriniz kim? olacaktır. Çünkü gerçekten müşteri ve ürüne katılan ek fiziksel özellik burada çok önemlidir. Müşteri algısı değişiyor yapacağınız küçük bir tasarım farklılığı ile. Standartlar burada önemlidir. Antrasit 22/26 dansite sünger kullanırız ki bu sünger poliüretandır. Yukarıdaki resimde görülen ürünler. Bazeı durumlarda Eva süngeri kullanılır ki detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Çok fazla renk seçeneği ile cnc sünger kesim projelerinde yer verdiğimiz kalemdir. Bilgisayar ortamında tasarım yapıldıktan sonra ürünün bazı taraflarını/kısımlarını cnc ile, diğer bölümlerini de kalıpta kesim yaparak  en uygun fiyatı sağlayabiliriz.  Fiayt belirlerken aşağıdaki etmenler önemlidir.

  • Adet Sayısı
  • Ek özellikler (bant var mı, ek kesim seçenekleri, laminasyon, gibi)
  • Kutu isteniyor mu (burada kutu içi sünger kullanımlarında etkilidir)
  • Teslim yer neresidir?
  • Hangi malzemeye karar verildi?
  • Numune şartları neler?
  • Elinizde çizim var mı?

Eğer çizim de yoksa elinizde teknik ekibimiz bu konuda da destek olabilir.

koli içi köpük

Yukarıdaki örnekte polietilen köpük tasarımı mevcut. Polietilen malzeme de seçtiğimiz diğer ürünlerden bir kaçıdır. 2mm – 60mm arası olabilir. Farklı katmanlar özel birleştirme yöntemi ile birleştirilir ve bu sayede dedaha estetik ürünler ortaya çıkar.

Su Jeti ile Sünger Kesimi Nedir? Nasıl Olur? Fiyatı Nasıl Belirlenir? CNC Sünger Kesim ile Su Jeti Farkı?

Su jeti sözlük tanımı ile başlayalım. Daha sonra cnc sünger kesim ile farkından bahsedeceğiz.

Kalınlıkları 0.1 mm`den 200 mm`ye kadar sert veya yumuşak tüm materyallere, farklı çaplar arasında su veya su-abrasiv karışımının çok yüksek hızla ve yüksek bir basınçla ( bar ) malzeme üzerine püskürtürek su ile gerçekleşen bir kesme işlemi uygulanır. Su jeti ile kesim hızlı ve ekonomiktir.

Yukarıda bir video da paylaştık nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermek için. Sünger Eva, sert malzemeler kesilir. Bilgisayar ortamında hazırlanan şekiller ile hızlı ve ekonomik numune yapılır. Fiyat belirlenirken de düşük adette ise su jeti ,adet fazla ise de die cut yöntemi tercih ederiz. Fiyata etki eden maddeler ise yine aynı şekilde “malzeme şekli, kalınlık, malzeme cinsi, tasarım kabiliyeti ve sürdürülebilir üretim” dir. Tekno Kesim mühendisleri bu konuda hızlıca fiyat verebilir. Su jeti ile sünger kesim prosesleri cnc den farklı olmakla birlikte su jetinden 3 boyutlu malzeme kesimi olması zordur. Üst katman ile alt katman arası malzeme aynı çıkar. 

 

su jeti ile ilgili ek bilgiler de aşağıdadır;

“su jeti ile akliniza gelebilecek her tur malzeme kesilebilir. tabii suya dayanikli olmasi gerekiyor. ımalatta tercih edilmesinin nedeni -bence- cnc kesim de 3mm kadar bicak ucu kalinligi hesap edilirken su jetinde bunu dert etmenize gerek kalmiyor ayrica yine cnc kesimde kesebilecegi ya da kesemeyecegi noktalar olur, sivri koseleri yuvarlatarak kesmelidir vs bu nedenle cnc kesimde cizilen projeyi bu sinirlar cercevesinde hesap etmek gerekiyor oysa su jetinde akliniza gelecek her malzemeyi, her sekilde kesebilirsinir cunku kesme ucu 1mm hatta ,01mm kalinligindadir bu sebeple daha estetik ve sorunsuz bir birlesim ile sinirsiz bir imalat surecine girebilirsiniz.”

Tüm bunlar ile birlikte cnc sünger kesim ve su jeti ile sünger kesim projeleri tamamlanabilir. 

 

Taasarım
Mutlu Müşteri
Sektör